Instalacja XAMPP w Ubuntu 18.10.

W jednym z ostatnich postów opisałam, a właściwie pokazałam na screenach instalację XAMPP – serwera stron internetowych( ze integrowanymi: bazą i językiem PHP) w Windows.  Tym razem krok po kroku przedstawie instalację XAMPP w systemie operacyjnym Ubuntu.

Na początek odwiedzamy stronę projektu: https://www.apachefriends.org/pl/index.html.

Następnie na stronie klikamy na Pobierz(górne menu). Pokaże nam się zawartość w postaci kilku sekcji: dla każdego systemu operacyjnego. W sekcji dla Linuxa wybieramy odpowiadającą nam wersję PHP, ja wybrałam najnowszą – ostatni wiersz i klikamy na przycisk Pobierz w celu ściągnięcia pliku instalacyjnego.

Plik dla tej wersji zajmuje 135MB. Zapisujemy go klikając na OK.

Na moim komputerze i u większości z Was ściągnięty plik znajduje się w katalogu Pobrane.

Otwieramy okno Terminala. Przechodzimy do katalogu Pobrane.

Następnie za pomocą polecenia ls -al drukujemy w terminalu zawarte w tym katalogu pliki, nasz plik nie posiada uprawnienia x, czyli do wykonywania pliku.

Wpisujemy polecenie, które nada uprawnienie wykonywania dla naszego pliku instalacyjnego:

sudo chmod +x xampp-linux-x64-7.2.12-0-installer.run

Podajemy nazwę hasła administratora do naszego systemu operacyjnego i uprawnienia zostaną nadane. Aby upewnić się, że faktycznie zostały nadane ponownie wpisujemy polecenie ls -al.

Jak widzimy nastąpiła zmiana(występuje w kodzie uprawnienia litera w litera w). Teraz uruchamiamy/wykonujemy plik instalacyjny xampp, wpisując w konsoli:

sudo ./xampp-linux-x64-7.2.12-0-installer.run

Po wpisaniu hasła administratora do naszego systemu rozpocznie się instalacja.

Pojawi się okienko Setup, w którym klikamy na przycisk Next.

W kolejnych oknach tez klikamy na Next.

Następnie klikamy na Finish, aby zakończyć proces instalacji.

Pojawi się Panel kontrolny XAMPP z zakładka powitalną.

Po przejściu do zakładki Manage Servers zobaczymy listę  zintegrowanych komponentów. Apache został automatycznie uruchomiony.

W ostatniej zakładce można obserwować logi: informacje zarówno o powodzeniu uruchomienia jakiegoś procesu, usługi lub błędach.

Jeśli chcemy uruchomić jeszcze bazę MySQL(w tej wersji XAMPP jest to MariaDB) ale nazwa pozostała MySQL. Zaznaczamy wiersz z MySQL i klikamy na przycisk Start.

Baza również jest uruchomiona, o czym świadczy zielona lampka.

Teraz, gdy Apache i baza są uruchomione możemy przejść do przeglądarki, aby uruchomić panel serwera. W pasku adresu wpisujemy:

https://localhost/dashboard/

i zatwierdzamy na klawiaturze klawiszem Enter. Pojawi się główna strona naszego serwera.

Gdy w menu klikniemy na phpMyAdmin (górne menu) zostaniemy przekierowani do panelu zarządzania bazami danych MySQL(tak naprawdę MariaDB).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.