XAMPP w Ubuntu – przypisujemy hasło dla użytkownika root w MySQL(MariaDB)

Domyślnie po zainstalowaniu pakietu XAMPP, wejście do panelu zarządzania bazami danych jest bez konieczności logowania, a hasło dla root (główny administrator) jest puste. W tym poście krok po kroku pokażę jak należy zmienić to ustawienie w XAMPP w systemie Ubuntu.

Na początek musimy uruchomić XAMPP(Apache i MySQL) i wejść z przeglądarki do phpMyAdmin.

Następnie wchodzimy do zakładki User accounts (Konta użytkowników). Postępujemy zgodnie z instrukcją podaną dla Windows(niczym się nie różni), mimo to przytaczam ją poniżej:

W phpMyAdmin w górnym menu klikamy na Konta użytkowników. Na liście znajdujemy użytkownika root dla hosta localhost. W kolumnie Hasło widzimy Nie, co oznacza brak przypisanego hasła dla niego.

Aby wprowadzić hasło klikamy na Edytuj uprawnienia w wierszu  odnoszącym się do naszego użytkownika. W górnym menu klikamy na Zmień hasło.

Pojawi się formularz z polami do wpisania hasła(pole Enter) dla root oraz powtórzenia tego samego hasła(pole Powtórz). Klikamy na przycisk Wykonaj.

Otrzymamy informację o wprowadzonej zmianie.

Teraz przechodzimy w pasku adresu przeglądarki do głównej strony phpMyAdmin:

http://localhost/phpmyadmin

Pojawił się błąd mimo zmiany hasła. Jak widać w systemie Ubuntu też pojawił się błąd, bo zależy od ustawień serwera a nie systemu operacyjnego.

,

Przechodzimy więc do katalogu opt/lampp, gdzie znajdują się pliki serwera. Zanim zajmiemy się konfiguracją, spójrzmy jak uruchomić panel kontrolny XAMPP z konsoli.

Jak wpiszemy polecenie ls , wylistujemy zawartość katalogu /opt/lampp.

Znajduje się tam plik uruchomieniowy dla panelu XAMPP: manager-linux-x64.run

Po wpisaniu polecenia sudo ./manager-linux-x64.run

zostanie uruchomione główne okno XAMPP.

Teraz wracamy do naszego katalogu /opt/lampp. Gdy przejdziemy do katalogu /opt/lampp/phpmyadmin zobaczymy plik konfiguracyjny tego programu: config.inc.php.

W terminalu przechodzimy do katalogu phpmyadmin. Za pomocą polecenia:

sudo gedit config.inc.php

uruchamiamy w edytorze tekstowym GEdit zawartość pliku. Zmiany możemy w nim nanosić tylko jako administrator, dlatego w poleceniu należało użyć sudo, które wymusi wpisanie hasła administratora.

W pliku poszukujemy miejsca z sekcją Authentication type:

Jak widać hasło jest puste, należy w to miejsce wpisać hasło do serwera MySQL(to które wpisaliśmy w panelu phpMyAdmin we wcześniejszym kroku). Dodatkowo config w auth_type zamieniamy na cookie, a wartość zmiennej AllowNoPasword na false.

Musimy pamiętać, aby zapisać plik.

Teraz uruchamiając w przeglądarce phpMyAdmin zobaczymy okno logowania.

Jeśli mamy ustawiony język inny niż polski możemy to zmieć wybierając z listy Polski.

Po wpisaniu użytkownika root i hasła, jakie mu nadaliśmy, zostaniemy przekierowani do zawartości panelu zarządzania bazami danych.

2 myśli w temacie “XAMPP w Ubuntu – przypisujemy hasło dla użytkownika root w MySQL(MariaDB)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.