Rozwiązanie dla XAMPP – brak połączenia z bazą MYSQL podczas uruchomienia phpMyAdmin

Nawet jeśli mamy uruchomione usługi w panelu kontrolnym XAMPP, to nie oznacza, że wszystko działa jak należy. Pokaże tu problem związany z połączeniem z MYSQL po próbie uruchomienia programu zarządzania bazami: phpMyAdmin.

Na początek uruchomimy Panel Kontrolny XAMPP ( Start->Wszystkie Programy->XAMPP->Panel kontrolny XAMPP).

Następnie klikając na przycisk Start przy Apache uruchamiamy usługę serwera webowego, a następnie Start przy MySQL, aby móc korzystać z bazy danych.

Zarówno Apache jak  MySQL zaznaczone na zielono wskazują, że wszystko jest w porządku.

Gdy klikniemy na przycisk Admin dla Apache w panelu kontrolnym zostaniemy przeniesieni na stronę serwera.

W ostatnich postach pokazałam jak zmienić porty dla naszych usług, dlatego widoczny numer portu dla Apache u mnie to 60. W górnym menu strony możemy kliknąć na PHPInfo, aby zobaczyć konfigurację PHP na naszym serwerze.

Mamy też możliwość przejścia z tego menu do phpMyAdmin(lub kliknąć w w wierszu z MySQL przycisk Admin). I tu pojawił się nam problem z połączeniem z serwerem MySQL.

Za pomocą panelu sterowania zmieniliśmy port z 3306 na 3406(opisałam to w poście „Gdy w Panelu Kontrolnym XAMPP-a występuje problem z portami dla składowych programów”) . Okazuje się, że należy jeszcze wprowadzić te zmiany w innych plikach.

W pliku php.ini w katalogu xampp/php/ szukamy miejsc z portem 3306, który zmieniamy na zastępczy który uwzględniliśmy w innych plikach konfiguracyjnych, u mnie jest to port 3406. Numery linii w tym pliku:1172, 1942.

Oprócz tego należy zmienić port także w plikach( my-small.ini, my-medium.ini, my-large.ini, my-huge.ini, my-innodb-heavy-4G.ini) w katalogu xampp/mysql/.

Po uruchomieniu phpMyAdmin ukaże się panel zarządzania bazami danych:

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.