Jak utworzyć maszynę wirtualną z systemem Ubuntu w Oracle VirtualBox?

Gdy pracujesz pod systemem operacyjnym Windows a chcesz poznać np. Linux-a, przetestować nową wersję systemu operacyjnego lub musisz pracować na kilku systemach operacyjnych, dobrym rozwiązaniem jest Oracle VirualBox. Możesz na nim utworzyć wiele maszyn wirtualnych, a na każdej z nich posiadać inny system operacyjny. W tym artykule pokażę Ci w jaki sposób utworzyć maszynę wirtualną dla Ubuntu 18.10.

Zaczynamy od ściągnięcia pliku iso systemu operacyjnego Ubuntu.

Następnie uruchamiamy VirtualBox i wybieramy Nowa.

Pojawi się okno z polem na nazwę naszej maszyny wirtualnej i wyborem systemu operacyjnego, który chcemy zainstalować na niej oraz wersji tego systemu.

Po wyborze typu jako Linux i wersji systemu jako Ubuntu wpisujemy dowolna nazwę i klikamy na przycisk Dalej.

Teraz pozostaje przydzielenie odpowiednio dużej ilości pamięci. Im więcej tym szybciej będzie pracował system. Ja ustawiłam na około 8GB, ale minimum to 1GB.

Po zatwierdzeniu operacji przyciskiem Dalej, zostaniemy poproszeni o wybór rodzaju dysku twardego. Ja pozostawiłam domyślnie opcję: Stwórz wirtualny dysk twardy.

Ustawienie zatwierdzamy przyciskiem Utwórz.

W kolejnym kroku wybieramy typ pliku dla wirtualnego dysku, ja pozostawiłam  domyślny  VDI (.vdi to standardowe rozszerzenie wirtualnych dysków VirtualBox). Pozostałe nadają rozszerzenia charakterystyczne dla innych programów do wirtualizacji: .vmdk wykorzystywane przez program VMware, a .vhd przez Microsoft VirtualPC.

Klikamy Dalej. Następnie mamy możliwość wybrania dynamicznie przydzielanego lub stałego rozmiaru dysku twardego. Dysku o stałym rozmiarze mniej obciąża system oraz jest szybszy od dysku o dynamicznym rozmiarze. Dysk przydzielany dynamicznie nie zajmuje zbyt wiele miejsca, a w razie potrzeby jest  automatycznie powiększany. Jednak minusem jest wolniejsze działanie systemu.

Klikamy Dalej.

Klikamy na Utwórz. W VirtualBox-ie powinniśmy zobaczyć na liście utworzona maszynę wirtualną.

Teraz podwójnym kliknięciem uruchamiamy do działania świeżo utworzoną maszynę wirtualną. Pojawi się okienko podobne do poniższego.

W tym oknie klikając na ikonkę pobrania pliku, możemy wskazać nasz pobrany obraz systemu operacyjnego – plik iso z Ubuntu.

Po wskazaniu na obraz Ubuntu klikamy przycisk Uruchom. Rozpocznie się proces instalacji Ubuntu na naszej maszynie wirtualnej. Klikamy na Zainstaluj system i przechodzimy kolejne kroki, jak poniżej.

Po instalacji mamy gotowa maszynę wirtualną wraz z zainstalowanym systemem operacyjnym Ubuntu.

Krótki film video bez dźwięku przedstawiający w jaki sposób na istniejącej maszynie wirtualnej Oracle VirtualBox 6 zainstalować system operacyjny Ubuntu 19.10, korzystając z obrazu tego systemu (plik ISO).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.